US English (US)
SE Swedish
  • Gå till fortnox.se
Swedish
US English (US)
SE Swedish
  • Hem
  • Fortnox Anläggningsregister
  • Tillgångar

Försäljning av tillgång

Updated at February 21st, 2022

Contact us

If you still have questions or prefer to get help directly from an agent, please submit a request.
We’ll get back to you as soon as possible.

Please fill out the contact form below and we will reply as soon as possible.

  • Fortnox Bokföring
    Bokföring Bokföring Attest & Läs Verifikationer Moms Kontoplan Periodisering SIE-filer Projekt Rapporter & behandlingshistorik Leverantörsfakturor Dagskassa Leverantörsregister Leverantörsfakturaattest Övrigt Inställningar
  • Fortnox Fakturering
    Hantering Fortnox app E-faktura Husarbete Inbetalning Register Import & Export Utskriftsmallar Rapporter Inställningar Övrigt
  • Fortnox Lön
    Systemdokumentation Ny i Lön Arbetsgivarintyg Lön Personlig Lön Mini Lönekörning Attest Personal Semesterhantering Kalendarium Inställningar Arbetsgivaravgift och arbetsgivardeklaration Bokföringsunderlag Import & Export Lönearter och beräkningar Fora Collectum Korrekt skatteavdrag Rapporter Statistikrapportering Övrigt Frågor & svar Fortnox Lön Avtal
  • Fortnox Offert & Order
    Offert Order Gemensamt Inställningar
  • Fortnox Digital byrå
    Uppdrag och Aktiviteter Tjänster Klienter Inställningar Meddelande Bokslut & Skatt Frågor och Svar Bokslut & Skatt
  • Fortnox Tid
    Fakturera tid Registrera tid Inställningar Kopplingen Tid-Lön Övrigt Fortnox App
  • Kvitto & Resa
    Kom igång Inställningar Administratör Administratör Anställd Kvitto & Resa Plus Felsökning Systemdokumentation Övrigt
  • Fortnox Lager
    Inställningar & Rapporter Inköp Leveranser & inventering Strukturartiklar Övrigt
  • Fortnox Anläggningsregister
    Tillgångar Avskrivning Inställningar Övrigt
  • Fortnox Arkivplats
    Hantering Filhantering Inställningar Övrigt
  • Fortnox Autogiro
    Medgivanden Betalningsuppdrag Filhantering Inställningar
  • Fortnox Bolagshanterare
  • Fortnox Klienthanterare
    Klienter Konsulter
  • Fortnox Skolstöd
    Hantering Inloggning
  • Mitt abonnemang och avtal
    Administration Inloggning FAQ
  • Fortnox Administration
    Felmeddelanden Meddelanden Behörigheter i Fortnox program Brexit GDPR Administration Tekniskt Inloggning Övrigt
  • Bankkopplingar
    Kom igång Generellt Utbetalningar Kontoavstämning Inbetalningar Löneutbetalningar Autogiro
  • Kopplingar och blanketter
    Digitala kopplingar Manuella kopplingar
  • Byt till Fortnox
    Byt till Fortnox Hjälp för att ta ut rätt information
  • Faktura- & betaltjänster
    Sälja fakturor Fakturaservice Betalservice Kontoutdrag Inställningar Påminnelseservice PSD2
  • FAQ - Vanligaste frågorna
    Fortnox Bokföring Fortnox Fakturering Fortnox Offert & Order Fortnox Lön Fortnox Bankkopplingar Fortnox Faktura- & betaltjänster Fortnox Digital byrå Fortnox Klienthanterare Fortnox Skolstöd Fortnox Arkivplats Fortnox Autogiro Fortnox Anläggningsregister
  • Felsökningsguider
    Hjälp till felsökning - Bokföring Hjälp till felsökning - Lön Hjälp till felsökning - Fakturering Hjälp till felsökning - Administration Hjälp till felsökning - Bank
  • Kom igång-guider
    Kom igång Guide - Program Kom igång Guide - Tjänster Arbeta effektivare med leverantörsfakturor
  • Kontantmetoden i Fortnox
    Kundfakturor Leverantörsfakturor Gemensamt
  • Nyheter i Fortnox
    2021 2020 2022
  • Fortnox Ordlista
    Fakturering Bokföring Övrigt
  • Fortnox Tips & Trix
    Bokföring Fakturering Lön Övrigt
  • Fortnox Resa
  • Webbläsare
  • Fortnox Kvitto & Utlägg
  • Fortnox Lagerbolag
  • Fortnox Enskild firma
  • Fortnox Bokslut & Skatt
+ Fler

Har du sålt en tillgång klickar du på tillgången i listan och sedan på verktyget Sälj som du hittar uppe till höger. Ange det datum du vill att försäljningen ska bokföras på, vilket pris tillgången såldes för samt eventuell anteckning.  

När du genomfört försäljningen kommer en verifikation skapas med automatik. Observera att du måste komplettera med ytterligare en verifikation för att den bokförda försäljningen ska bli korrekt.

För att vinsten/förlusten av försäljningen ska bokföras korrekt behöver en inställning göras under Anläggningsregister - Tillgångstyper. Här finns ett fält som heter Motbokningskonto vid försäljning för respektive tillgångstyp, där anges vilket konto försäljningen ska motbokas mot. Finns inget bra konto i kontoplanen bör det läggas upp. Detta ska vara ett konto som inte påverkar skattedeklarationen för att försäljningen inte ska komma med dubbelt. I och med denna uppsättning så bokförs försäljningen korrekt och endast vinst/förlust påverkar resultatet.

Delavyttring
Det finns också en möjlighet att utföra en delavyttring av en tillgång i Anläggningsregistret. Det innebär att du säljer en del av tillgången och det anges med en procentsats. För delavyttring väljer du först att klicka på verktyget Sälj uppe till höger när du är inne på den aktuella tillgången.

Du får då upp samma ruta som om du skulle genomfört en försäljning av hela tillgången. Skillnaden när du gör en delavyttring är att du istället väljer det som alternativ och fyller i vilken procent av tillgången som ska säljas. Övriga fält fyller du i som vid en vanlig försäljning.



När du fyllt i all information om din delavyttring klickar du på OK. När du gjort detta kommer du att mötas av en ny ruta som frågar dig om du vill genomföra din delavyttring och vad detta innebär.




Välj OK i denna ruta för att godkänna och utföra delavyttringen. När delavyttringen genomförts kommer den del du valt att sälja att skapas upp som en ny tillgång i ditt Anläggningsregister och den kommer att vara såld. Det kommer att skapas upp en verifikation för detta per automatik, men för att den bokförda försäljningen ska bli korrekt behöver du komplettera med ytterligare en verifikation. Efter att du har genomfört din delavyttring får du upp en ny ruta som ger dig ett exempel på hur den verifikationen skulle kunna se ut.


Den del av din tillgång som du har sålt, kommer du finna i listan över dina tillgångar som en ny tillgång.
Eventuella avskrivningar som har gjorts på den ursprungliga tillgången kommer också att fördelas på så sätt att sålde du 10% av grundtillgången i en delavyttring kommer även 10% av alla eventuella avskrivningar att flyttas till den nya, skapade, tillgången du sålt.

Fick du den hjälp du sökte?

Ja
Nej
Fortnox Blogg

I vår blogg ger vi dig nya perspektiv, inspiration, ny kunskap och tips och råd inom digitalisering och företagande.

Fortnox Utbildningar

Här hittar du alla våra utbildningar, som hjälper dig att komma igång och jobba så effektivt som möjligt i Fortnox.

Relaterade artiklar

  • Makulera tillgång
  • Koppla bild till tillgång
  • Uppskrivning eller nedskrivning av tillgång
  • Skapa tillgång

Definition by Author

0
0
Expand